Šaknys ir sparnai

Grupinė psichoterapija

Eime į socialinę laboratoriją

 

 

Turi tikslą laisvai ir atvirai bendrauti?

Nugriauk sienas tarp savęs ir kitų,

Užmegzk gyvą kontaktą.

Pamatyk kitus ir leisk būti pamatytas.

Išreikšk save autentiškai.

Išsakyk, kas tavo viduje susikaupė.

Išbandyk naujų elgesio ir bendravimo būdų.

Gauk grįžtamąjį ryšį, kaip tave mato ir patiria kiti grupėje.

Prisijunk prie grupinės terapijos.

Tegul prasideda tavo kelionė.

Pokyčiai

Grupinė psichoterapija: tam tikra socialinė laboratorija, kur sukuriamas saugumas tyrinėti ir atrasti save, išreikšti save santykyje su kitais: eiti į tiesų kontaktą – „Aš – Tu“, įvaldyti aktyvų klausymąsi, išsakyti jausmus, nuomonę, konstruktyvią kritiką, išgirsti kitų mintis ir jausmus apie save, sulaukti palaikymo ir padrąsinimo ar konstruktyvios kritikos, būti sąmoningam čia ir dabar, pastebėti procesus, kas vyksta manyje ir visoje grupėje, prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Svarbiausia nuoširdumas ir atvirumas.

Šį patyrimą galėsite perkelti į kasdienes situacijas ir stebėti, kaip keičiasi jūsų santykis su aplinkiniais, kaip lengviau reaguojate į kitų jums keliamus iššūkius, kaip paleidžiate sunkias situacijas ir kuriate naują gyvenimą, kaip ateina palengvėjimas, susitaikymas, branda…

Grupėje susirenka panašių tikslų, pvz., asmeninio augimo, bendravimo įgūdžių stiprinimo, skyrybas išgyvenančiųjų, patyrusiųjų netektį ir kt., turintys asmenys ir kalba, bendrauja, išbando naujus elgesio modelius. Grupės psichoterapeutas koordinuoja grupės proceso eigą, patys grupės dalyviai kuria turinį. Gali būti ir mokomojo pobūdžio patyrimas grupėje, pvz., vien per dailės metodų taikymą, vien tik patyriminė (eksperimentų) grupė, žinant iš anksto visas temas. Tai gali būti individualios terapijos tęsinys, kai jau susipažinai su savimi ir nori tyrinėti save tarp žmonių. Vyksta psichoterapija.

Optimalu 1 kartą per savaitę po 1,5 – 2 valandas. Grupėje 6 dalyviai.

Kodėl grupė?

Grupė yra veidrodis, kuriame galima pamatyti ir suprasti savo santykius su žmonėmis realiame gyvenime.

Padeda realiau pamatyti bendravimo su žmonėmis pasekmes.

Kai į jūsų mintis, jausmus, veiksmus reaguoja keletas žmonių, tai turi daug stipresnį poveikį, nei vieno žmogaus (pvz., terapeuto) reakcija.

Kaip grupė dirba?

Grupė (6-8 žmonės) susitinka kartą per savaitę 1,5 valandos sesijai. Visi dalyviai sėdi ratu, kad gerai matytų vienas kitą. Kartais dalyviai tiesiog dalijasi, kalba, pasakoja, o kartais atlieka kūrybines užduotis ar juda sesijos metu.

Kiek ilgai lankyti grupę?

Kiekvienas dalyvis sprendžia individualiai pagal savo išsikeltus tikslus. Prisiminkite, jog jūsų sunkumai susiformavo ne per dieną, todėl reikės laiko jums patiems keistis ir priimti tuos pokyčius.

Pirmieji pokyčiai pasimatys po pusmečio, kai reflektuosite savo patirtį (kiekvieno greitis yra individualus). Tačiau ilgalaikiams pokyčiams reikia laiko. Rekomenduojame įsipareigoti lankyti psichoterapinę grupę bent metus.

Pastovumas, konfidencialumas, tam tikros taisyklės, grupinių procesų valdymas skatina grupės dalyvių tarpusavio pasitikėjimo, saugumo jausmo augimą. Tai padeda kalbėti apie save, atsiverti, rizikuoti, keistis, augti.

Koks yra grupinės terapijos efektyvumas?

Efektyvi esant depresijai, nerimui, traumuojančioms patirtims, netektims, gydant priklausomybės ligas, ar tiesiog siekiant asmenybės augimo.

Grupinė terapija gali būti taikoma tiek kaip vienintelė gydymo/ augimo priemonė, tiek derinama su individualia terapija ar medikamentiniu gydymu.

Prieš pradedant JUMS DALYVAUTI PSICHOTERAPINĖJE GRUPĖJE, aptarsime:

KONFIDENCIALUMĄ
LANKYMĄ
ATSAKOMYBĘ
TELEFONO IŠJUNGIMĄ SESIJOS METU
ATVIRUMĄ IR NUOŠIRDUMĄ
(NE) BENDRAVIMĄ UŽ GRUPĖS RIBŲ
TERAPINĮ DARBĄ UŽ GRUPĖS RIBŲ (ASMENINĖS UŽDUOTYS)
LAISVĖ
_________________________

 

Grupinės psichoterapijos proceso metu rekomenduojamas:

Dėmesingumas ir reagavimas
Atsiskleidimas
Būk „godus“ darbui
Įsijautimas (empatija)
Nuoširdumas
Pagarba vienas kitam
Konkretumas
Konfrontacija (gali turėti ir kitokią nuomonę, požiūrį)
Reagavimas
Neskubėk su pagalba
Kreipkis tiesiai
Reaguok į grupės terapeutą/ terapeutus
„Neklijuok etikečių“
Nuspręsk pats, kiek atsiskleisi
Dažniau prisimink jausmus
Būk atviras kitų reakcijoms
Pritaikyk grupės patyrimą už grupės ribų
Nelauk, kol viskas pasikeis staiga
Venk patarinėjimo
Eksperimentuok
Netylėk
Labiau išreikšk save
Būk susikaupęs
Būk lankstus
Nelauk

Susipažinkite su bendraisiais susitarimais prieš pradedant psichoterapiją

Dažniausiai užduodami klausimai

Psichologas – asmuo,

baigęs psichologijos bakalauro ir magistro studijas universitete, padedantis suprasti ir atpažinti žmogaus mąstymo, jausmų ir elgesio santykį; įveikti distresą keliančias gyvenimo situacijas, kuriose klientui pritrūko žinių ir įgūdžių.

Psichoterapeutas – asmuo,

baigęs pasirinktos krypties psichoterapijos studijas, pagilinęs žinias apie žmogų ir jo santykį su kitais, ir įgijęs psichoterapeuto kvalifikaciją; naudodamas žinias apie žmogaus psichiką ir psichoterapinius metodus, padeda klientui keisti savo elgesį, įveikti problemas, pagerinti asmens gerovę, psichikos sveikatą, sušvelninti ar atsisakyti varginančio elgesio, įkyrumų, įsitikinimų, minčių, emocijų ir pagerinti tarpusavio santykius bei socialinius įgūdžius su aplinkiniais. Klientui pagal jo sunkumų pobūdį psichoterapeutas gali siūlyti trumpalaikę ar ilgalaikę individualią, poros, šeimos ar grupinę psichoterapiją.

Geštalto psichoterapija

į žmogų žiūri kaip į visumą (kūnas, protas, elgesys, emocijos/jausmai, dvasia), pabrėžia to žmogaus asmeninę atsakomybę, gebėjimą save reguliuoti, kūrybiškai prisitaikant prie gyvenimo situacijų. Per kontaktą, santykį su savimi ir kitais esamuoju momentu žmogus gali didinti savo suvokimą, kas, kaip ir kodėl (ne)vyksta, pajusti ir tyrinėti savo norus, poreikius, mintis, emocijas, išgyvenimus bei kurti naujas patirtis eksperimentuojant.

Geštalto psichoterapijos pradininku laikomas F. Perls.

Šį psichoterapijos kryptis tinkama visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų psichinės ir emocinės būsenos.