BENDRIEJI SUSITARIMAI
PRIEŠ PRADEDANT PSICHOTERAPIJĄ
STRUKTŪRA:
- Tai, kas kalbama psichoterapijoje su suaugusiuoju, lieka tarp kliento ir psichoterapeuto, nebent kyla pavojus kliento sveikatai ar gyvybei, dėl ko psichoterapeutas pažeidžia konfidencialumą, pvz., kviečia greitąją medicininę pagalbą, policiją ir pan.
- Jeigu konsultuojamas paauglys, su juo psichoterapeutas aptaria, kurią informaciją palieka konfidencialią, o kurią informaciją atskleidžia tėvams.
- Jeigu konsultuojamas vaikas, informacija psichoterapeutas dalinasi su vaiko tėvais.
- Jeigu psichoterapeutas jaučia, jog yra poreikis aptarti konsultacijas/ jų procesą su supervizoriumi*, apie tai iš anksto informuoja klientą. Supervizijų metu psichoterapeutas negali atskleisti jokių duomenų, iš kurių būtų galima atpažinti kliento asmenį. Supervizijų metu psichoterapeutas stiprina savo kompetencijas ir gauna idėjų, kaip pagerinti psichoterapijos procesą. Supervizorius* – daugiau konsultavimo patirties turintis psichoterapeutas, kuris padeda psichoterapeutui analizuoti jo darbą su klientu ir siūlo būdus, kaip pagerinti konsultacijas, siekiant kliento tikslų.
- Jeigu psichoterapeutas jaučia, kad neturi kompetencijų, jų stokoja arba atsirado kitų iš anksto nenumatytų kliūčių tęsti psichoterapiją su konkrečiu klientu, tai aptaria su klientu ir rekomenduoja kitą psichoterapeutą, jeigu to pageidauja pats klientas.
- Jeigu mieste, renginyje ar kitoje nei psichoterapinis kabinetas erdvėje klientas susitinka psichoterapeutą, gali su juo nesisveikinti, kad nereikėtų aiškinti šalia esantiems žmonėms, iš kur pažįsta šį žmogų.
- Psichoterapijos kabineto durys konsultacijų metu būna užrakintos, nebent iš anksto susitariame kitaip, kad iš išorės neįeitų žmonės ir nepertrauktų psichoterapinio proceso. Klientas gali jaustis saugiau. Pats, reikalui esant, gali atsirakinti duris (raktas spynoje), ir išeiti, prieš tai pranešęs apie savo norą/ ketinimą.
- Susipažinimui, kontakto užmezgimui, pasitikėjimo formavimui, įvertinimui, kaip vyksta konsultacijos, rekomenduojama lankyti 4-6 konsultacijas. Po to, esant poreikiui, aptariamos ilgalaikės terapijos galimybės ir pradedama ilgalaikė psichoterapija.
- Kiek iš viso konsultacijų klientas lankys pas psichoterapeutą, sprendžia pats klientas.
- Konsultacijų laikas yra susitariamas iš anksto terapijos metu. Susitikimo laikas kiekvieną savaitę gali keistis arba būti fiksuotas, pvz., kiekvieną savaitę tuo pačiu laiku.
- Jeigu klientas patiria krizinę situaciją/ turi poreikį konsultuotis dažniau, tuomet tai aptariama konsultacijos metu.
- Jeigu klientas nori konsultuotis kas dvi savaites, šis poreikis aptariamas konsultacijos metu.
- Retesni susitikimai, pvz., kas tris savaites ar kartą per mėnesį nėra rekomenduojami, nes terapija nebevyksta. Toks atvejis gali būti taikomas tik tuomet, kai jau klientas planuoja užbaigti terapiją.
- Konsultacija nuotoliu vyksta per Skype, Whatsapp, Messenger, Viber programėles. Galima susitarti ir kitus susisiekimo būdus, kurie patogūs klientui ir psichoterapeutui.
- Konsultacija gyvai vyksta kabinete adresu Gedimino g. 47, Kaunas.
- Konsultacijos įprastai vyksta kartą per savaitę ir trunka 60 minučių.
- Su klientu galima tartis trumpesnį ar ilgesnį konsultacijos laiką, pagal jo fizines ir psichines galimybes, bet ne ilgiau negu 1,5 val. Ilgesnėms konsultacijoms reikalinga pertrauka, kuri aptariama iš anksto.
- Jeigu vyksta vaiko psichoterapija, su tėvais vyksta susitikimas gyvai ar pokalbis per nuotolį kas 10 susitikimų arba konkrečiu aptartu grafiku.
- Jeigu vyksta paauglio psichoterapija, su tėvais vyksta susitikimas gyvai ar pokalbis per nuotolį kas 10 susitikimų arba konkrečiu aptartu grafiku, gavus paauglio pritarimą ir iš anksto su juo aptarus, kokia informacija terapeutas gali dalintis, o kokia negali.
- Esant poreikiui, į vaiko ar paauglio psichoterapiją, aptarus su klientais, yra kviečiami ir jų tėvai ar vienas iš tėvų.
- Esant poreikiui, vaiko ar paauglio psichoterapija gali tapti šeimos psichoterapija. Rekomenduojama kreiptis į kitus psichoterapeutus.
- Šeimos psichoterapija gali peraugti į kelių šeimos narių psichoterapiją ar vieno konkretaus šeimos nario psichoterapiją, prieš tai aptarus klientų poreikius ir tikslus. Rekomenduojama kreiptis į kitus psichoterapeutus.
- Jeigu vaiko ar paauglio šeimoje situacija sudėtinga, vaiko/ paauglio psichinė savijauta negerėja ar net blogėja, tėvai gali sulaukti iš psichoterapeuto rekomendacijos asmeninei (vieno, abiejų tėvų) terapijai pas kitą psichoterapeutą, lankyti pozityvios tėvystės įgūdžių grupes ar kitų siūlymų
MOKĖJIMAS:
- Susitikimai gyvai ar nuotoliniu būdu yra mokami iš anksto.
- Puslapyje www.saknyssparnai.lt yra registracijos forma, kurios pagalba pasirenkama konsultacijos data, laikas, paslauga ir atliekamas išankstinis mokėjimas.
- Registruojantis telefonu ar elektroniniu paštu, atsiunčiama išankstinė mokėjimo sąskaita.
Galimas mokėjimas už dvi ar keturias konsultacijas iš anksto pagal kliento poreikį. - Tik gavus apmokėjimą ir jį patvirtinus, vyksta konsultacija numatytu laiku.
- Po kiekvieno mokėjimo išrašoma sąskaita faktūra.
- Jeigu klientas dėl įvairių priežasčių negali atvykti sutartu laiku, atšaukiant konsultaciją tą pačią dieną, mokėjimas už konsultaciją yra negrąžinamas.
- Jeigu klientas dėl įvairių priežasčių negali atvykti sutartu laiku, atšaukiant konsultaciją per tris dienas prieš sutartą konsultacijos dieną, grąžinama pusė mokėtos sumos už konsultaciją.
- Ligos atveju mokėjimas negrąžinamas, konsultacija vyksta nuotoliniu būdu. Esant poreikiui, konsultacijos laikas skaidomas į du susitikimus po 30 minučių arba kitu iš anksto aptartu būdu.
- Bendruosiuose susitarimuose nenumatytos mokėjimo sąlygos aptariamos individualiai iš anksto.
PSICHOTERAPIJOS PROCESAS:
- Psichoterapijos metu už procesą yra atsakingi abu – klientas ir psichoterapeutas.
- Psichoterapija vyksta ne tik kalbantis/klausant, gali būti naudojamos ir įvairios kūrybinės priemonės, pvz., smėlis, kortelės, dažai, kaladėlės, ar kviečiama išbandyti vaizduotės ar elgesio eksperimentus. Jie pristatomi klientui. Jeigu klientas nesutinka, eksperimentas neįvyksta. Tačiau tyrinėjamos atsisakymo priežastys.
- Kūrybines priemones ir medžiagas eksperimentams parūpina psichoterapeutas.
- Jeigu konsultacija vyksta per nuotolį, psichoterapeutas gali rekomenduoti, kokias priemones klientas gali pasiruošti iš anksto. Klientas gali atsisakyti įsigyti konkrečių priemonių.
- Terapijoje kviečiama ne tik pasakoti, kas vyko/ vyksta kliento gyvenime, bet atskleisti ir mąstymo procesus, pvz., „nepatogu“, „noriu išeiti“, „nenoriu kalbėti“, „noriu miego“ ir pan.
- Jeigu atsiranda nenoras lankyti terapiją, priekaištai „niekas čia nevyksta“, atsiranda papildomų veiklų, kurios trukdo lankyti terapiją, verta kaip tik ateiti į terapiją ir tyrinėti savo pasipriešinimą pokyčiams.
Klientas kviečiamas išsakyti savo mintis ir jausmus, kurie susiję su psichoterapeutu. Tai efektyvu ir pagerina terapijos kokybę. - Jeigu klientas jaučia, kad psichoterapeuto pasiūlymas jam netinka, taip ir pasako, jeigu jaučia, kad negali/nebenori gilintis į konkrečią temą, taip pat sako „ne“.
- Psichoterapeutas klientui (jo tėvams, jeigu konsultuojamas vaikas ar paauglys) tarp susitikimų gali rekomenduoti atlikti tam tikras užduotis, skaityti knygą, nupiešti piešinį, lankyti papildomus mokymus ir pan. Kiekviena užduotis aptariama iš anksto.
- Klientui paaiškinamas tikslas ir užduoties reikalingumas. Klientas gali atsisakyti daryti užduotis, jeigu jos nesuprantamai paaiškintos, nemato jų prasmės ir pan. Tuomet aptariamas užduoties atlikimas, nauda, poveikis ar jos neatlikimas, pasipriešinimas kito susitikimo metu.
PSICHOTERAPIJOS UŽBAIGIMAS:
- Terapijos užbaigimas aptariamas iš anksto. Pabaigai skiriami keli susitikimai. Konkretus susitikimų skaičius aptariamas terapijos metu.
- Jeigu terapija ilgalaikė, tuomet rekomenduojami 3-4 susitikimai, kad aptartume pokyčius ir pabaigą apskritai. Jeigu terapija trumpalaikė, pakanka 1-2 susitikimų.
- Jeigu vaiko/ paauglio terapija baigiasi, tuomet paskutinis susitikimas vyksta su tėvais arba su tėvais ir paaugliu (jam pageidaujant), aptariant pokyčius, rekomendacijas.
- Jeigu klientas sutinka, jis gali parašyti atsiliepimą, nuomonę, mintis, jausmus apie lankytas konsultacijas pas psichoterapeutą ir jį palikti pačiam psichoterapeutui.
- Jeigu klientas sutinka, jo atsiliepimas gali būti publikuojamas psichoterapeuto internetiniame puslapyje, neskelbiant jokios informacijos apie klientą.
Bendrieji susitarimai atnaujinti 2023-11-18